تسمه و پولی پرینتر سه بعدی

تسمه و پولی پرینتر سه بعدی

وقتی سخن از دقت به میان می آید، مهم ترین بخش پرینتر سه بعدی شما ترکیب تسمه یا همان Belt و قرقره یا همان Pulley  است. در حال حاضر بیشتر از تسمه های GT2 استفاده می شود، با قرقره ای که اندازه سوراخ مرکزی آن دقیقن با اندازه ی محور استپر موتور شما همخوان باشد (این اندازه معمولن ۵ میلیمتر است).

تسمه و پولی Belt and Pulley

انواع مختلفی از تسمه و قرقره در ساخت پرینتر سه بعدی به کار می رود که متداول ترین آنها به شرح زیر می باشد:

 

T5:

از انواع تسمه تایم ناهمگام متریک هستند. تسمه تایم های T5 دارای دندانه های ذوذنقه ای و پس زنی تعمدی می باشند که برای کاستن گیرافتادگی تسمه و سر و صدای ناشی از آن برای سازوکارهای تک جهتی طراحی شده است.

قرقره های آن قابل پرینت توسط چاپگرهای سه بعدی است. البته استفاده از تسمه T5 و پولی پرینت شده دقیقن همان نتیجه را می دهد که استفاده از تسمه های MXL  با پولی که اندازه سوراخ مرکزی آن اشتباه است!

 

T2.5:

این تسمه ها نیز مانند T5 ناهمگام متریک می باشند. تسمه های T2.5 گام ۲٫۵ میلیمتری دارند، و می توانید این تسمه ها را با پرینترهای سه بعدی چاپ کنید. تسمه تایم های T2.5 در قیاس با تسمه های T5، با پولی های هم قطر خود بهتر چفت می شوند و نتیجه ی بهتری می دهند. البته بهترین نتیجه را باید از پولی های فلزی انتظار داشت چرا که دندانه های آنها پرداخت بهتری دارد.

 

MXL:

از انواع تسمه های مینیاتوری فوق سبک  البته در دهه ی ۱۹۴۰ میلادی. MXL مخفف mini extra-light می باشد. مانند تسمه های T5 و T2.5، تسمه های MXL نیز تسمه تایم ناهمگام هستند، با این تفاوت که با واحد امپریال (اینچ، که با علامت ” نشان داده می شود) طبقه بندی شده اند. فاصله ی میان دندانه ها ۰٫۰۸″ می باشد و دندانه ها ذوذنقه ای هستند. این تسمه ها بیشتر در آمریکای شمالی کاربرد دارند (به خاطر سیستم اندازه گذاری امپریال). در صورتی که از تسمه MXL استفاده می کنید، مشکل می توانید قرقره ای با سوراخ ۵میلیمتری بیابید. اکثر استپرموتورها محورهایی با قطر ۵ میلیمتر دارند.

 

HTD:

مخفف “High torque drive” به معنی گشتاور بالا می باشند، که توسط کمپانی Gates در سال ۱۹۷۱ عرضه شده اند. این تسمه ها پس زنی کمتری در قیاس با T5 یا MXL ها از خود نشان می دهند، چرا که دندانه های تسمه های HTD عمیق تر است و لبه های گرد دارند.

 

GT2:

تسمه های Gates PowerGrip® GT®۲، تسمه تایم های صنعتی همگام به شمار می روند. GT مخفف Gates Tooth است که از نام سازنده ی آن Gates گرفته شده است. در واقع کمپانی گیتز بدین دلیل تسمه تایم های GT2 را عرضه کرد، که حق تولید انحصاری تسمه های HTD تمام شده بود، و ایشان به سبک نوینی در دندانه های تسمه احتیاج داشتند که حق تولید آن را کسب کنند. بنابر این تسمه های GT2 را به بازار فرستادند، با این توضیح که تسمه های GT2 روی پولی های HTD به خوبی سوار می شوند، در حالی که عکس آن ممکن نیست. تسمه های GT2 از تسمه های HTD قوی ترند، اما برای آنکه از حداکثر قدرت آنها بهره ببرید، باید آنها را روی پولی های GT2 سوار کنید. گیر آوردن تسمه و قرقره ی همسان GT2 در بازار، ظاهرن کار ساده ای نیست.

 

Spectra:

استفاده از نخ ماهیگیری ضد سایش در پرینتر سه بعدی Reprap Printrbot Simple

استفاده از نخ ماهیگیری ضد سایش در پرینتر سه بعدی Reprap Printrbot Simple

نخ ماهیگیری از جنس فیبر بافته ی اسپکترا، پس از به کار رفتن آن در چاپگر سه بعدی RepRap Tantillus، و پس از آن در بسیاری از پرینترهای سه بعدی دلتا، دارد به سرعت به انتخاب همه گیری تبدیل می شود تا جای تسمه را در بسیاری از دستگاه ها بگیرد. قیمت آن ارزان است و در بیشتر شهرهای دنیا پیدا می شود. وقتی که با سفتی صحیح بسته شود، تقریبن هیچ پس زنی نشان نمی دهد و حرکت بسیار نرم و دقیقی به خاطر حذف دندانه ها ارائه می دهد، و به خاطر شعاع خم شوندگی بسیار پایین، تعداد گام  بسیار بالا در هر میلیمتر را میسر می سازد.

تسمه و قرقره

پاسخ دهید

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterCheck Our Feed