لید اسکرو یا Threaded Rod یک میله ی فولادی حدیده شده است که به همراه یک مهره یا قطعه ی قلاویز شده برای تبدیل حرکت چرخشی موتورها به حرکت خطی به کار می رود. رزوه هایی که بر پیچ های معمولی ایجاد می شوند، از نوع رزوه تیز هستند که برای ایجاد اصطکاک بیشتر و قفل شدن مهره در پیچ مناسب می باشند. اما رزوه های لیداسکرو بهتر است از نوع مربعی یا قله ای (به قول تراشکارها کبریتی) باشد تا اصطکاک تا حد ممکن پایین بیاید.

Threaded Rod - لیداسکرو پرینتر سه بعدی

Threaded Rod – لیداسکرو پرینتر سه بعدی

لیداسکرو هایی که در پرینترهای سه بعدی به کار می روند را نباید با Ball Screw اشتباه گرفت. بال اسکرو درواقع نوعی لیداسکرو است که در قسمت مهره ی آن مانند بلبورینگ ساچمه هایی کار گذاشته شده است تا اصطکاک را بسیار پایین بیاورند. در دستگاه های سی ان سی با توجه به این که عمل برش با اعمال نیرو در جهت محور ها صورت می گیرد، استفاده اس بال سکرو می تواند به دقت بیشتر منجر شود، اما با توجه به این که لید سکرو ها در پرینترهای سه بعدی کارتزین معمولن فقط در محور عمود به کار گرفته می شوند، و حرکت این محور بسیار محدود است، استفاده از بال اسکروهای گران قیمت تاثیری در کیفیت پرینتر نخواهد داشت.

لیداسکرو پرینتر سه بعدی

لیدسکرو پرینتر سه بعدی – محور Z

بیشتر رپرپ ها از لیداسکرو برای ایجاد حرکت عمودی محور Z استفاده می کنند. حرکت در محور Z نیاز به سرعت بالا ندارد، گرچه بهتر است قابلیت حرکت سریع را داشته باشد، اما به طور کلی بیشتر هر بار فقط به اندازه کسری از میلیمتر حرکت می کند. لیداسکرو یا همان میله ی حدیده شده از نظر فراهم کردن قدرت و دقت مناسب هستند. پرینترهای سه بعدی برعکس ماشین های سی ان سی، به نیروی چندانی احتیاج ندارند، اما با توجه به این که میله ی حدیده شده ی محور Z وزن بخشی از دستگاه را تحمل می کند (این وزن در مدل های مختلف متفاوت است)، بهتر است از میله های با کیفیت از فولاد ضد زنگ استفاده شود، وگرنه عمر پیچ (و احتمالن استپرموتور مرتبط با آن) به طور جدی کاهش پیدا می کند.

لید اسکرو

پاسخ دهید

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterCheck Our Feed