Fused Filament Fabrication یا Fused Deposition Modeling

FFF – FDM

چاپ سه بعدی یا همان ۳D Printing که به آن ساخت افزایشی یا Additive Manufacturing با حروف اختصاری AM نیز گفته می شود، یکی از راه های مختلف تولید شیء سه بعدی از مدل سه بعدی کامپیوتری یا هر منبع اطلاعاتی الکترونیکی دیگر است که در روندی افزایشی انجام می شود، بدین صورت که لایه های پی در پی ماده ی مورد استفاده، تحت کنترل رایانه ای روی هم قرار می گیرند و شیء سه بعدی را تشکیل می دهند.

FDM که مخفف Fused Deposition Modeling می باشد به معنی مدلسازی با روی هم نشاندن لایه های پی در پی ماده ی مذاب است. اف دی ام یکی از روش های ساخت افزایشی است که به طور گسترده ای در مدلسازی، ساخت نمونه های اولیه  و پروتوتایپ محصولات، ماکت سازی و ساخت و تولید مستقیم محصولات نهایی استفاده می شود.

اف دی ام نیز مانند دیگر روشهای AM سازوکاری افزایشگر دارد: یک رشته ی پلاستیکی یا سیم فلزی با گذشتن از بخش داغ نازل ذوب می شود و با کنار هم قرار گرفتن خطوط باریک ماده ی ذوب شده یک لایه ایجاد می شود و از روی هم قرار گرفتن این لایه ها، جسم سه بعدی نهایی تشکیل می شود.

Fused Filament Fabrication یا Fused Deposition Modeling

FDM – FFF

تکنولوژی اف دی ام در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط اسکات کرامپ گسترش داده شده و در دهه ۱۹۹۰ تجاری سازی شد. استفاده از عبارت Fused deposition modeling  و مخفف آن FDM مطابق قانون کپی رایت تحت انحصار شرکت Stratasys می باشند. بنابراین اعضای پروژه ی RepRap از عبارت Fused Filament Fabrication یا به اختصار FFF استفاده می کنند که دقیقا همان معنی FDM را می دهد.

در حال حاضر تقریبا تمام پرینترهای سه بعدی خانگی از تکنولوژی FFF بهره می برند.

در آینده درباره ی روش های دیگر چاپ سه بعدی خواهیم نوشت.

اف دی ام و تکنولوژی ساخت افزایشی – FFF or FDM
دسته بندی شده در:                                    

پاسخ دهید

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On TwitterCheck Our Feed